Inflacja w Polsce – czy grozi nam katastrofa finansowa?

W ostatnim czasie w Polsce obserwujemy znaczny wzrost cen produktów i usług, który powszechnie nazywa się inflacją. Wiele wskazuje na to, że proces ten będzie postępował nadal, co niepokoi większość konsumentów.

Dlaczego w Polsce obecnie występuje tak wysoka inflacja?

Za wysoką inflacją w Polsce przemawia co najmniej kilka przyczyn. Wśród nich znajdą się czynniki zewnętrzne takie jak na przykład wzrost cen głównych surowców energetycznych na świecie. Główną rolę odgrywa tu przede wszystkim wzrost cen gazu oraz benzyny.

Jeśli zaś chodzi o nasze krajowe czynniki to za inflacją stoi przede wszystkim prowadzenie zwiększonej polityki socjalnej oraz nierozsądny dodruk pieniędzy. W ostatnich latach Polacy mogli korzystać z dużo większej liczby różnego typu zasiłków i dotacji. Chodzi tutaj o takie programy jak 500 plus, trzynastki czy czternastki dla emerytów. Działania te znacząco przyczyniły się do zwiększenia inflacji.

Dlaczego konsumenci tak bardzo obawiają się inflacji?

Poziom życia w Polsce nigdy nie był wysoki. Jeśli przyjrzymy się sile nabywczej polskich pensji oraz pensji mieszkańców Europy zachodniej na przestrzeni ostatnich lat to szybko dostrzeżemy, że Polacy muszą pracować dużo dłużej, żeby kupić sobie jedzenie, opłacić rachunki czy nabyć sprzęt AGD.

Życie przeciętnego konsumenta już teraz w Polsce nie jest łatwe a po dalszych wzrostach cen będzie jeszcze bardziej skomplikowane. W pierwszych miesiącach, gdy notowano wzrost inflacji rosły ceny jedynie niektórych grup towarów, takich jak pieczywo czy oleje roślinne. W ostatnich jednak tygodniach, będąc na zakupach codziennych zauważamy, że płacimy znacznie więcej za większość produktów.

Na początku 2022 roku wielu konsumentów zostało także poinformowanych o podwyżkach ogrzewania, cen wody czy o wzroście opłat za odbiór odpadów. Szybki wzrost cen szczególnie dobitnie konsumenci odczuwają na stacjach benzynowych. Nie jest jednocześnie dla nikogo tajemnicą, że jeśli rośnie cena benzyny to rosną również ceny wszelkich usług, nie tylko tych transportowych.