Jak mniej wydawać na jedzenie?

W wielu budżetach domowych to właśnie wydatki na żywność stanowią jego główną część. Szczególnie teraz, gdy ceny artykułów spożywczych stale rosną, wiele osób zastanawia się nad tym, jak można zmniejszyć domowe wydatki na jedzenie.

Dlaczego jedzenie kosztuje nas tak dużo?

Gdy w rodzinie występują bardzo duże wydatki na żywność to prawdopodobnie stoją za tym spontaniczne zakupy, marnowanie żywności a także częste jadanie na mieście. Osoby, które są zmuszone oszczędzać na jedzeniu powinny wprowadzić nowe nawyki, jednocześnie pamiętając o tym, że pewne minimum musimy wydać, bo nasza dieta powinna być zdrowa i zbilansowana. Winowajcą wysokich wydatków na żywność może być też nieprzywiązywanie wagi do cen i robienie zakupów w drogich sklepach, na przykład całodobowych.

Jak możemy zmniejszyć wydatki na żywność?

Jeśli chcemy mniej wydawać na jedzenie powinniśmy trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim warto wyeliminować zbyt częste jadanie na mieście a dotyczy to przede wszystkim niezdrowego jedzenia typu fast food, które jest sprzedawane na przykład na stacjach benzynowych. Analogicznie należy kontrolować wydatki na żywność z dowozem, zamawianą przez telefon. Każde nasze zakupy powinny być przemyślane i zaplanowane. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk tworzenia listy zakupów.

Przy tej okazji sprawdzamy co już mamy w domu i zastanawiamy się co możemy z naszych produktów ugotować i dokupujemy tylko to, czego nam brakuje. Listy zakupów tworzymy także po to, aby uniknąć spontanicznych i niepotrzebnych dodatkowych wydatków w sklepie. Na większe zakupy warto wybierać się do hipermarketów, gdzie możemy zapłacić mniej za duże opakowania oraz korzystać z licznych promocji. Z kolei produkty, które kupujemy na świeżo, takie jak warzywa i owoce lepiej nabywać na lokalnym bazarku. Pieczywo oraz wędliny możemy kupować w lokalnych sklepach firmowych. Bardzo ważne jest także by trzymać się zasady, że żywimy się sezonowo. W ten sposób warzywa i owoce kupujemy najtaniej i mają one w tym czasie najmniej chemii.

Kolejna zasada, która pomoże ograniczyć wydatki na żywność to samodzielne gotowanie jak największej ilości potraw. Choć jest to czasochłonne to możemy w ten sposób zaoszczędzić wiele pieniędzy i jeść zdrowiej. Aby straty czasowe nie były zbyt duże to warto przygotowywać większe ilości jedzenia, które wystarczą na przykład na kilka obiadów.

One thought on “Jak mniej wydawać na jedzenie?

Dodaj komentarz