Dlaczego nasze oczy stają się bardziej suche po nałożeniu maski?

Zespół suchego oka jest jedną z najczęstszych chorób oczu wśród ludności świata. W tym przypadku, i skupiając się na normalnych przypadkach, zazwyczaj nie stanowi poważnych problemów dla naszego zdrowia, i łatwo opuszcza nasz organizm, jeśli zastosujemy odpowiednie leczenie, które zazwyczaj są sztuczne lub okulistyczne krople, które będą kontrolować wszystkie nasze objawy.
Jednak obecnie wiadomo, że noszenie maski przez wiele godzin i codziennie może pogorszyć przypadki osób, u których już zdiagnozowano suche oko, lub wywołać problemy z suchością u pacjentów, którzy nie cierpieli na ten problem przed użyciem maski.

Jaki jest związek między stosowaniem masek a suchością oka?

Mówiąc najprościej, zespół suchego oka występuje, gdy jedno lub oboje oczu nie produkuje potrzebnych łez, lub wyparowują one zbyt szybko. W wyniku zespołu suchego oka nasze oko jest zaczerwienione, bardziej wrażliwe na urządzenia cyfrowe, a nawet na wiatr, a także odczuwamy zmęczenie wzroku i trudności w skupieniu się.

Początkowo zespół suchego oka nie jest infekcją, chociaż w cięższych przypadkach, jeśli nie są one kontrolowane za pomocą środków nawilżających, może dojść do owrzodzenia oczu, zapalenia spojówek lub zapalenia spojówek. Należy o tym pamiętać! Obecnie okuliści zaobserwowali potencjalny wzrost liczby wizyt w ich gabinetach, z powodu obowiązkowego stosowania maski, co spowodowało wzrost liczby przypadków pacjentów cierpiących na zapalenie spojówek lub odczuwających dyskomfort określany jako zespół suchego oka.

Kiedy nosimy maskę, powinniśmy być świadomi, że część powietrza, którym oddychamy, ucieka przez górną część, zwłaszcza w przypadku masek niechirurgicznych, które są zwykle mniej przepuszczalne, a to naraża nasze oczy na ciągły i stały prąd powietrza, tak jakby były poddane wielogodzinnej klimatyzacji lub wietrznemu dniu. Powoduje to, że łzy, które pokrywają naszą gałkę oczną i chronią ją, szybko wyparowują. Ale to nie wszystko, ponieważ wiemy również, że wzrost częstości występowania suchego oka w związku z używaniem maski jest spowodowany rodzajem powietrza, które wydalamy podczas oddychania.

Ciekawe, powiemy Ci więcej! Powietrze, które wydalamy jest ciepłe i wilgotne i może destabilizować cienką warstwę lipidową, która w celach ochronnych znajduje się tuż nad kanalikiem łzowym. Kiedy ta warstwa lipidowa jest uszkodzona, nasze łzy szybciej wyparowują – a to dobrze!

Co należy wiedzieć, aby zapobiegać suchości oczu?

  1. Kup nawilżacz powietrza: pomoże on spowolnić parowanie Twoich łez. Można również umieścić pojemnik z wodą na kaloryferze i poczekać, aż zacznie ona stopniowo odparowywać.
  2. Zaopatrz się w sztuczne łzy i inne środki nawilżające do oczu.
  3. Wybierz okulary zamiast soczewek kontaktowych: szczególnie w dni, kiedy wiesz, że spędzisz wiele godzin przed ekranem lub w dni, kiedy jest bardzo wietrznie.
  4. Używaj zatwierdzonych masek. Są to maski, które są produkowane do ciągłego użytku i przechodzą kontrole zdrowotne.
  5. Ustaw maskę prawidłowo. Choć może się to wydawać żartem, nie jest. Bądź świadomy i unikaj pozostawiania górnej krawędzi zbyt blisko oczu, spróbuj stworzyć efekt szczypiec, aby powietrze mogło uciec, a oczy niezamglone.