Co możemy powiedzieć o wstydzie?

Wstyd jest czymś jak najbardziej zrozumiałym. Niemniej jednak warto zadać sobie pytanie, z czym wiąże się wstyd? Można odnieść wrażenie, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z niektórych sytuacji.

Dyskusyjny temat

Mowa o temacie, który może wzbudzać wiele wątpliwości. Zresztą wystarczy powiedzieć, że wstydzimy się, gdy nasz obraz jest daleki od przyjętych norm. Teoretycznie sytuacja jest więc prosta, ale w praktyce mamy niemałe komplikacje. Krótko mówiąc, różnie odbieramy rzeczywistość.

Jak ocenić różny odbiór rzeczywistości? Z jednej strony mowa o czymś normalnym (jesteśmy różni), natomiast z drugiej trudno mówić o pełnej dowolności – w niektórych okolicznościach wstyd jest czymś jak najbardziej zrozumiałym.

Problemem wychowanie

Można też chyba stwierdzić, że jest to temat, w przypadku którego mogą poradzić jedynie psychologowie. Niemniej zawsze możemy pokusić się o pewne przypuszczenia.

Podstawowa sprawa jest taka, że problemem może być wychowanie. Wychowanie to coś, o czym mówi się wiele i w przyszłości pewnie nic nie ulegnie zmianie. Co więcej, wydaje się, że często zmienia się koncepcja tego, jak należy wychowywać dzieci. Trzeba jednak też powiedzieć, że rodzice mają ogromnie trudne zadanie, ale raczej nie możemy mówić o odpowiadaniu za wszystko. Weźmy sobie za przykład okres dorastania – podczas tego okresu dzieje się wiele i co równie istotne, można trafić na przeróżne osoby. Choćby poczyniono ogromne starania, nie da się ochronić dziecka przed każdą sytuacją. Do tego można stwierdzić, że każda osoba odpowiada za siebie niezależnie od wieku.

Trudno więc powiedzieć, dlaczego niektórzy ludzie wydają się nie mieć zahamowań. Dobrze też pamiętać o tym, że nastawienie z czasem może ulec zmianie – na zmianę nigdy nie jest za późno.