Strach przed małżeństwem

Podejście do małżeństwa to temat, o którym można rozmawiać bardzo długo. Niektóre pary są ze sobą od wielu lat, ale mimo to nie ma mowy o ślubie.

Takie czasy?

Niektórzy mogą powiedzieć, że żyjemy w innych czasach niż kiedyś. To oczywiście prawda, ale mowa o sprawie mocno zawiłej. Wystarczy wziąć pod uwagę, że strach przed małżeństwem ma swoją nazwę.

Jeżeli małżeństwo wzbudza paraliżujący strach, nie można wykluczyć, iż możemy rozmawiać o gamofobii. Warte podkreślenia jest też to, że łatwo można popaść w paranoję – niechęć do związku małżeńskiego może wiązać się z różnymi okolicznościami. Po prostu dobrze zdawać sobie sprawę z tego, że możliwości jest wiele. Nie ma też co ukrywać, że po raz kolejny możemy przekonać się o tym, iż fobii jest cała masa. Realne jest też choćby to, że strach przed małżeństwem wynika ze złych doświadczeń. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której małżeństwo rodziców zakończyło się rozwodem. W takiej sytuacji strach przed małżeństwem nie powinien w żaden sposób dziwić!

Zgoda obu stron

Warto także pamiętać, że małżeństwo możliwe jest wtedy, gdy obie strony zgadzają się na zawarcie związku. Teoretycznie oczywiste, ale kiedy chodzi o emocje, bardzo łatwo stracić kontrolę nad rzeczywistością. Zresztą mowa o czymś, czego doświadczyło naprawdę wiele osób.

Ktoś może zapytać, czy są jakieś rady? Pytanie rzecz jasna na miejscu, aczkolwiek niełatwo cokolwiek powiedzieć. Wszyscy tworzymy wyjątkową historię. Historię, w której zdarzyć się może wiele, ale co by nie mówić, najwięcej zależy od nas samych.